Medyada YSÜ

Türkiye - Ortakalan

Yeni ürününüzden bahsedilmesini ister misiniz?
1987'den bugüne 37 ülkede uygulanan 'Yılın Seçilmiş Ürünü' (YSÜ) programı, şimdi Türkiye'de başlıyor. Ayrıntıları YSÜ Türkiye Kurucusu Çiğdem Micozkadıoğlu ile konuştuk

CM
Yılın Seçilmiş Ürünü nedir? Dünyadaki uygulamalarından örneklerle anlatır mısınız?
Yılın Seçilmiş Ürünü, tüketici ürünleri için dünyanın en önemli inovasyon ödüllerinden biridir.  Hızlı tüketim, elektrikli ev aletleri, teknoloji ürünleri, ev tekstili, boya gibi tüketici olarak satın aldığımız tüm ürünler YSÜ kapsamındadır.

1987’de Fransa’da kurulmuş, 37 ülkede 3 buçuk milyar tüketiciye ulaşan bir program.  Bu programda hangi ürünlerin kazanacağını, tüketiciler seçiyor.  Dolayısıyla arkasında çok büyük bir tüketici araştırması bulunuyor.

Biliyorsunuz her yıl binlerce yeni ürün lanse ediliyor; ancak bunlardan sadece %10’u başarılı oluyor.  Yılın Seçilmiş Ürünü de bu noktada;
1. Üreticileri kalite ve inovasyon için ödüllendirerek,

2. Tüketicileri, programın medya ve perakende ortakları aracılığıyla, binlerce yeni ürünün içinden en iyilerine yönlendirerek önemli bir rol üstleniyor.

Diğer ülkelerdeki uygulamalara baktığımızda, YSÜ programına katılan firmaların/markaların kazansın ya da kazanmasın %90’ının ertesi yıl tekrar katıldığını görüyoruz.  Bunda da, şüphesiz, programın markaya ve iş sonuçlarına etkisinin rolü büyük.  
Programın uzun yıllardır sürdüğü ülkelere baktığımızda, örneğin Fransa’da, tüketicilerin %90’ı YSÜ Logosu'nu tanıyor ve bu logo, satınalma kararlarında önemli etkiye sahip.  İtalya’da, İngiltere’de YSÜ logosunun kullanımı, tüketicilerin %80- 90’ının o ürünü satınalmasını sağlıyor.

Yılın Seçilmiş Ürünü’nü, yıl boyunca çeşitli kurum veya dernekler tarafından verilen diğer pek çok ödülden farklı kılan özelliklerini anlatır mısınız?
Ödül deyince, genelde aklımıza bir jürinin adaylar arasından kazananları belirlediği sistem gelir.  Yılın Seçilmiş Ürünü, bu açıdan diğer ödüllerden farklılaşır: Çünkü Yılın Seçilmiş Ürünü’nde ödül alacak ürünleri tüketiciler seçer.   Nielsen’in gerçekleştireceği 4000 tüketici ile yüzyüze yapılacak anket ile, Türk tüketicileri kazanan ürünleri belirleyecek.  Dolayısıyla, bu ödülü almak, bir kurumun, enstitünün ya da derneğin değil, Türk tüketicilerinin referansını almak anlamına gelecek.  
Ayrıca, seçilen ürünler, programın medya ve perakende ortaklarında ayrıcalıklar paketini de kazanıyor.

Katılmak isteyen markaları nasıl bir süreç bekliyor?
Ürünlerin programa katılımından kazananların logoyu kullanmasına kadar beş aşamalı bir yolculuk söz konusu:
1. Başvuru & kayıtlar: Katılım koşullarını sağlayan ürünler 31 Ekim 2015’e kadar kayıtlarını tamamlamalılar.

2. Etik Komite Ön Elemesi: Her biri alanında duayen, etik komitemizin değerli üyeleri, başvuran ürünleri değerlendirerek, yarışmaya katılım kriterlerini sağladığını teyit edecek.  Bu da Kasım ayının ilk yarısında gerçekleşecek.

logo3. Tüketici Araştırması: Nielsen, 4000 tüketici ile yüzyüze görüşerek ürünlerin seçimini gerçekleştirecek.  Bu araştırma sırasında, Türk tüketicilerinin inovasyon konusunda beklentilerini, davranışlarını da öğrenme fırsatımız olacak.  Bu aşama da Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşecek.

4. Ödül Töreni: Şubat 2016’da yapılacak prestijli ödül töreninde kazananlar açıklanacak.

5. Logonun Kullanımı:  Her bir ürün kategorisinin kazanan ürünü, YSÜ logosunu 1 yıl süreyle, ambalajından reklamına, POP malzemesinden fuar standına kadar tüm iletişimlerinde kullanım hakkını elde edecek; Şubat 2017’ye kadar tercih ettikleri platformda kullanmaya devam edecekler.  Ayrıca, ödül törenini takiben YSÜ program ortakları da kazanan ürünlerin tüketiciler tarafından tanınması/görülmesi için kendi mecralarında görünürlük desteği verecek.

Katılım koşulları neler?
Tüketici ürünleri kategorilerinde yer alan,
- Ocak 2014- Eylül 2015 arasında pazara sunulmuş,
- İnovatif bir özelliği olan tüm ürünler 2016 Ödül Programına katılabilir.

İnovatif özelliği açıklamak gerekirse; tüketicinin ihtiyacını daha farklı, daha iyi ya da  daha kolay karşılamaya yönelik herhangi bir yenilik olabilir.  Yeni bir ambalaj, yeni bir koku/aroma/tat, yeni bir teknoloji, yeni bir reçete/tarif, yeni bir içerik bu kapsamda yer alabilir.  Ya da tamamen yeni bir ürün, yeni bir kategori/segment açan bir ürün de katılabilir elbette...
Yarışmaya kayıtlar ücretsiz.   Etik Komite Elemesini geçip, pazar araştırmasına katılan ürünler, finalist oluyor.  Bu ürünler finalist ücretini ödüyor.  Yarışma sonunda kazanan ürünler de, 1 yıllık logo kullanım hakkı için ücret ödüyorlar.

Yılın Seçilmiş Ürünü olarak seçilmek markalara hangi avantajları kazandırır?
Bunu aslında iki ana avantaj paketi olarak anlatmak daha kolay olur sanırım. Birincisi, direkt olarak iş sonuçlarına etkisi, ikincisi de YSÜ program ortaklarında kazanacakları avantajlar.

İş sonuçlarına etkisi:
1. Satışlarda artış.  Diğer ülkelerde bu programa katılıp kazanan, ve logo kullanımının satışlarına etkisini ölçen örneklere bakıldığında, ürün satışlarında %135’e varan artışlar görülüyor.

toren2. Görünürlük artışı ve rekabet avantajı:  Binlerce sku’nun olduğu bir satış noktasında YSÜ logosu ürününün görünürlüğünü artırıyor ve rakiplerinin önüne geçiriyor.

3. Tüketicilerin satınalma eğiliminde artış: Artık alışverişçiler, bir ürün satınalırken, daha önceden o ürünü kullanmış başka tüketicilerin yorumlarını referans alıyorlar.  Bu ödül de tam bu trendin üzerine oturuyor aslında. Çünkü, YSÜ logosunu barındıran ürünler tüketicilerin seçimlerini referans olarak gösteriyor.  Mayıs ayında, TNS’in Türkiye temsili omnibüs araştırmasının sonuçlarına göre, Türk tüketicilerinin %42’si üzerinde YSÜ logosu olan ürünleri almayı tercih edeceğini söylüyor.  Ki bu sonuç, logonun bilinirliğine dair hiçbir iletişimin yapılmadığı bir dönemden kesit.

4. Reklama güvende artış: Diğer ülkelerdeki araştırma sonuçlarına göre, tüketicilerin “reklamlarda söylenenlerin doğruluğuna güvenme” oranı, reklamda YSÜ logosu gösterildiği zaman neredeyse iki katına çıkıyor.

Program ortaklarına sunulan ayrıcalıklar hakkında bilgi verir misiniz?
YSÜ Medya Ortaklarında geniş kapsama, YSÜ Perakende Ortaklarında ayrıcalıklar, tüketici ürünleri sektöründeki inovasyon üzerine en büyük pazar araştırmasına çok düşük bir maliyetle sahip olmak, ödül töreni ile ilgili haber ve kampanyalarda görünür olmak ayrıca ödül töreninde tüm davetlilere dağıtılacak olan “Yılın Seçilmiş Ürünleri” çantasında yer almak, program ortaklarına sunduğumuz avantajlar.

Seçilemese de, YSÜ programına katılmak markalara ne kazandırır?
Katılımcıların da en önemli avantajı aslında, bu kadar büyük bir örneklemle (4000 tüketici) yapılacak pazar araştırmasına katılmak ve raporuna sahip olmak.  Ürünlerinin, rakipleri karşısında hangi alanlarda güçlü hangi alanlarda gelişime açık olduğunu görüyorlar.  Üstelik, bu araştırmayı kendilerinin yaptırmaları halinde ödeyecekleri bedel,  YSÜ programı finalist ücretinin kat kat üzerinde.  Ayrıca, bu yarışın içinde olmanın, ödül törenindeki heyecanı, ruhu deneyimlemenin de markalara olumlu etkileri olacağına kuvvetle inanıyorum.  www.yilinurunu.com.tr de diğer ülkelerdeki ödül törenlerindeki heyecanı izleyebilirsiniz.

Program ortaklarınız ve etik komite ile ilgili kesinleşen detayları paylaşır mısınız?

Programın medya, perakende ve araştırma ortakları var.

Medya ortakları, YSÜ programının B2B ve B2C topluluklara anlatılması konusunda görünürlük desteği sağlıyor.  Ayrıca, bazı medya ortakları, kazanan ürünler için avantajlı reklam tarifeleri sunuyor.

Ortakalan ve Nikkei Mutlu Dergi Grubu ile ortaklıklarımız kesinleşti.  Görüşmelerimizin sürdüğü başka gruplar da var; umuyorum önümüzdeki günlerde bu isimleri de paylaşacağım.

Carrefoursa perakende ortağımız.  Hem reel hem sanal mağazalarıyla kazanan ürünlerin, satış noktalarında görünürlüğünü artırmaya yönelik olarak teşhir uygulamaları desteği sağlıyor.

Araştırma ortağımız Nielsen,  4000 tüketici ile Türkiye’nin en büyük inovasyon araştırmasını gerçekleştirecek.

Etik Komitemiz de, program ortaklarının üst düzey temsilcilerinden ve ek olarak pazarlama dünyasının önemli isimlerinden, sayın Faruk Atasoy, Hakkı Pınar Kılıç ve Nuri Çolakoğlu’ndan oluşuyor.  Ortakalan’ı temsilen sayın Babur Akyol etik komitemize katıldı.

Gerçekleştirilecek ödül töreni ile ilgili bilgi verir misiniz?
Ödül töreni Şubat 2016’da olacak.  Tüm kategorilerde kazanan ürünler bu ödül töreninde açıklanacak.  Üretici firmaların, perakendecilerin, medya kuruluşlarının ve seçkin komite üyelerimizin katıldığı pazarlama dünyası için önemli bir buluşma noktası olacak. Diğer ülkelerdeki törenler sektör için önemli bir “gece” haline dönüşmüş durumda.

Ödül töreninin çarpıcı bir geleneği de, tüm davetlilere içinde yılın seçilmiş ürünlerinin olduğu bir çanta hediye edilmesi.  Fransa’da, Le Sac isimli bu çanta, Hermes, Chanel ve Louis Vuitton’dan sonra önemli bir “çanta” haline gelmiş.

Kaynak: Ortakalan Özel Röportaj

Kategori: Medyada YSÜ

Etiketler: ortakalan, inovasyon ödülü

Tüketici Seçer, Siz Kazanırsınız. 2018 başvuruları açıldı! %135 satış artışı, Saç Bakım kategorisi, İngiltere %106 satış artışı, Bulaşık Makinesi Deterjanı kategorisi, İspanya %135 satış artışı, YSÜ kategorileri, Lübnan Kategorinin %38 üzerinde performans, YSÜ Kazananları, ABD Tüketicilerin %86'sı üzerinde YSÜ logosu olan ürünleri tercih ediyor, İngiltere Kazananların %90'ı tekrar katılıyor... Tüketicilerin %52'si üzerinde YSÜ logosu olan ürünleri tercih ediyor... Türkiye Tüketici Seçer, Siz Kazanırsınız. 2018 başvuruları başladı!